Günümüz ilişkilerinin en önemli sorunlarından biri de bağlanma korkusudur. Bazı insanların bilinçaltında ne yazık ki ilişkisi ile alakalı çeşitli korkular yer almaktadır. Fakat bu korkular insanları yeni bir ilişkiye girmekten alıkoyamazken, her yeni ilişkide aynı sorunların ortaya çıkmasına ve sonunda da ilişkini bitmesine neden olmaktadır. Genellikle bir ilişkide bağlanma korkusu ortaya çıktığında, bu korkuyu yaşayan kişi kaçma, saldırma ya da tepkisiz kalma gibi davranışlar sergilemektedir. Bağlanma korkusu yaşayan kişiler çoğu zaman bu durumu açık bir şekilde anlayamazken, yalnızca ilişkisinde kendisini rahatsız eden bir şeylerin olduğunu hissetmektedir. Dolayısıyla ilişkide sıkıntıların önüne geçebilmek için bağlanma korkusunu yenmek gerekir.

Bağlanma Korkusu Nedir?

Bağlanma korkusu; bireyin bilinçaltında yatan nedenlerle çeşitli şekillerde ortaya çıkan ve bireyin ilişkisinde kendisini huzursuz hissetmesine, garip bir rahatsızlık duymasına ve özgür olmayı istemesine neden olabilen bir tür psikoloji problemidir.

Bağlanma Korkusu Neden Olur?

Bağlanma korkusu nedenleri genellikle bireyin çocukluk dönemine dayanmaktadır. Özellikle de 0 – 2 yaş aralığında oluşan bu korku, çocuk ile anne ve babası arasında iyi bir bağ ve ilişki oluşmaması sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra bireyin çocukluğunda yeteri kadar ilgi ve sevgi görmemesi ya da aşırı derecede tutucu davranması, sevdiği bir insan tarafından terk edilmesi, aşırı derecede acı çekmesi ve bu gibi travmalar da bağlanma korkusu nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Bağlanma korkusu belirtilerinden de bahsetmek gerekirse; bireyin tek başına yaşama isteği, uzun süreli ilişkilerden kaçınma, ilişki yaşadığı kişinin doğru kişi olmadığını düşünme, ilişkinin biteceğinden korkma ya da her ilişkinin bir gün biteceğini düşünme gibi durumlar olarak gösterilebilmektedir.

Kendisinde bu gibi belirtiler görülen bireyin sağlıklı bir birliktelik sürdürebilmesi için uzman bir psikologdan destek alması gerekmektedir.

Randevual

Bağlanma Korkusunu Aşmak Mümkün mü?

Bağlanma korkusunu aşmak elbette mümkün olan bir durumdur. Bunun için korkuyu yaşayan bireyin profesyonel yardım alması gerekmektedir. Genellikle psikolog ya da psikiyatristler tarafından yürütülen terapiler bu konuda oldukça faydalı olurken, bazı öneriler de etkili olabilmektedir. Örneğin; bireyin kendini suçlamaya ve ilişkisini gizemli görmeye bir son vermesi, evlilik ve çift terapistine müracaat etmesi, duygu yanıltması yaşadığının farkına vararak bazı bu gibi konularda kendisini telkin etmesi bu öneriler arasında yer almaktadır.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler