Ayrılık Acısını Atlatmak için Öneriler! Her insan için yeni bir başlangıç ya da çeşitli yenilikler mutluluk ve heyecan verici etkenlerdir. Bunun aksine sona yaklaşan durumlar, biten evlilikler ya da ilişkiler, kaybı yaşanan insanlar ve nesneler ise buruk bir his bırakan, hatta acı verici etkenlerdir. Özellikle de tek taraflı ayrılık ve kayıplarda ortaya çıkan ayrılma psikolojisi insanda büyük bir etkiye neden olurken, mutluluğun sonlanması, ilişkinin bitmiş olması, alışkanlıkların değişecek olması ve bunun gibi çeşitli düşünceler büyük acılara neden olabilmektedir. Bireyin daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilme ve bu yönde kararlar alabilmesi adına mutlaka ayrılık acısını atlatması gereklidir.

7 Farklı Ayrılık Acısını Atlatmak için Öneriler! 

Ayrılık acısını atlatmak için ve ayrılma psikolojisinden sıyrılmak için yapılabilecek pek çok şey bulunmaktadır. Ayrılığı kabullenmek, zamana ihtiyaç duyulduğunun farkına varmak, hatalarla yüzleşmek, kişinin belli bir süre kendisiyle baş başa kalması, eski dostlarla bir araya gelmek, spor ve egzersizler yapmak, kendisine yeni uğraşlar edinmesi, eski anıları ortadan kaldırması, negatif duyguların pozitife dönüşmesine izin vermek ve onu sosyal medya hesaplarından takip etmemek Ayrılık acısını unutmanın yolları olarak örneklendirilebilmektedir.

  • Eski Dostlarınızla bir Araya Gelin

Bu gibi süreçlerde psikolojiyi toparlayabilmek için yapılabilecek en iyi şeylerden biri eski dostlarla bir araya gelerek iyi vakit geçirmektir.

  • Hatalarınızdan Ders Çıkarın

Biten ilişkinin ardından kişinin hataları ile yüzleşmesi ve onlardan ders çıkarması, genellikle ayrılık acısını önlemek için ve yeniden aynı duruma düşmemek için uygulanan bir yöntemdir.

  • Hareket Etmeye Başlayın

Spor ve egzersizler her derde deva olarak kabul edilmektedir. Bu süreçte ise zihnin dağılması ve daha sağlıklı beden ile zihne kavuşulması adına gereklidir.

  • Yeni Uğraşlar Edinin

Yeni uğraşlar edinmek, acıyı unutmak ve zihni meşgul etmek için ideal yöntemlerden biridir.

  • Aktivitelere Katılın

Tatile çıkmak, yeni arkadaşlıklar edinmek, farklı uğraşlar bulmak ayrılık acısına iyi gelecektir.

  • Eski İlişkinizi Hatırlatacak Eşyaları Ortadan Kaldırın

Bu süreçte devamlı hatırlayıp acıyı tazelemek yerine onu hatırlatacak şeyleri göz önünden kaldırabilirsiniz.

  • Başa Çıkamadığınız Yerde Destek Alın!

Ayrılık acısı ile başa çıkılamayan yerlerde kişinin mutlaka bir dan destek alması önerilir. Bu alanda yürütülen terapi yöntemleri, daha sağlıklı bir hayata başlamanın ön adımı olacaktır.

Randevual

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler