Günümüzde pek çok ilişki uzmanı, eşlerini ya da partnerini aldatan erkek sayısının oldukça fazla olduğunu belirtmektedir. Bir ilişki içerisinde olan ya da evli erkeklerin bazıları zaman zaman aldatmaya meyletmekte ve bu davranışı ile ilişkisini tehlikeye sokmaktadır. Aldatan erkek psikolojisi çoğu zaman bağlanmaktan ya da evlilikten korkma ile yakından ilişkili olurken, erkeklerin acı çektiren ayrılık korkusu onları uzaklaşmaya ve dolayısıyla da aldatmaya sevk edebilmektedir. Bu şekilde kendilerini yakınlık kurabilecekleri ilişkiden uzaklaştırabilmektedir.

Aldatan erkek psikolojisinde pek çok farklı neden bulabilmek mümkündür. Bağlanma korkusunun dışında intikam almak ya da bu gibi nedenler de erkekleri aldatmaya teşvik edebilmektedir.

Aldatan Erkekler Nasıl Davranır?

Aldatan erkeklerin davranışları çoğu zaman kendisini ele vermesini sağlamaktadır. Bir erkeğin aldatıp aldatmadığını anlayabilmek için bazı belirtilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin; dikkatsizlik, daha çok özen gösterilen kişisel bakım, kılık kıyafetteki düzenlemeler, cep telefonunu devamlı olarak yanında taşıma, cinsellik konusunda partnerine karşı daha yakın ya da uzak olması gibi durumlar, aldatan erkek belirtileri olarak gösterilebilmektedir.

Erkeklerin çoğu aldattığı zamanlarda iş seyahatleri, akşam yemekleri, toplantılar ve bunun gibi bahanelerle evden uzaklaşmaktadır. Ancak bu durum her zaman aldattığına işaret olmayıp gerçeği de yansıtabilmektedir. Bunun dışında internetin başından kalkmaması, devamlı olarak telefonu ile meşgul olması, spor yapması, sık sık güzel parfümler kullanması, alışveriş yapması, bazen giyim tarzını değiştirmesi, saçlarını fönlemesi, ruh halinde değişiklikler görülmesi, normalde olduğundan daha mutlu ve pozitif olması, hatta bazen Whatsapp bildirimlerini kapatması, aldatan erkeklerin davranışları olarak değerlendirilebilmektedir.

Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Aldatan erkeklerin psikolojisinde mutlaka olumsuz durumlar bulunabilmektedir. Dolayısıyla bu gibi erkeklerin bağlanma korkusu gibi çeşitli psikoloji sorununun üstesinden gelebilmesi için mutlaka profesyonel bir destek alması gerekmektedir. Ayrıca aldatılan kadın için de psikologdan destek alması tavsiye edilmektedir.

Erkekler yaşadıkları ruhsal sorunlar, ancak profesyonel yardım ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Dolayısıyla bu gibi durumlar için terapist ya da psikiyatrist aracılığı ile aldıkları bu destek ve terapi sayesinde daha sağlıklı bir iletişime sahip olan mutlu bir ilişki ya da evlilik yaşayabilmektedir.