Vajinismus, kadınlarda sıklıkla rastlanılan bir cinsel işlev problemidir. Genellikle psikoloji ile yakından ilişkili olan bu problemde, kadınlar kendi cinsel kimliklerinde bir noksanlık olduğu düşüncesine kapılmakta ve partneri karşısında suçluluk duyabilmektedir. Hastalığın ilerlemesi ve tedavi edilmemesi durumunda çiftler ayrılma noktasına gelirken, pek çok evlilik de bu gibi nedenlerden dolayı sonlandırılmaktadır.

Vajinismus Nedir?

Kadın hastalıkları arasında en bilindik ve dikkat çekeni vajinismus olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde pek çok kadın ya da eşiyle cinsel açıdan problem yaşayan erkek “vajinismus nedir?” sorusuna yanıt aramaktadır.

Vajinismus, kadının cinsel ilişkiyi arzulamasına rağmen isteği dışında sağlıklı bir ilişkinin engellenmesi olarak ifade edilmektedir. Bu gibi bir psikolojik cinsel bozukluğa sahip olan kadınlar ilişki esnasında kendini gayri ihtiyari kasarak penisin girişini engellemektedir. Kanalların fiziki yapısı ile herhangi bir alakası bulunmayan bu durumda, kaslı ve esnek bir yapıda olan vajinanın kontrolsüz olarak daralması, bu şekilde de ilişkinin engellenmesi şeklinde tanımlanabilmektedir.

Vajinismus Sonrası Cinsellik

Vajinismus sonrası cinsellik genellikle sancılı bir süreçtir. Adeta kadınların korkulu rüyası haline gelen vajinismus, tedavi edilmediğinde büyük sorunlara eden olabilmektedir. Örneğin; cinsel isteksizlik, depresyon, anksiyete, konsantrasyon kaybı ve güven eksikliği gibi problemler, vajinismus nedeniyle ortaya çıkabilen sorunlar arasında yer almaktadır.

Bir insanda vajinismus sorunu olduğunu anlayabilmek için belirtilerinin görülmesi gerekmektedir. En temel vajinismus belirtileri ise kadının ilişki esnasında kontrolsüz olarak kasılması ve ilişkinin imkansız hale gelmesidir.

Kadınlar için ciddi bir sorun olan bu hastalık çeşitli durumlara bağlı olarak gelişebilmektedir. İlk gece korkusu, ilk ilişki esnasında fazla acı çekme, kendini eksik, başarısız, yetersiz hissetme, aşırı stresi ve kaygılı olma, anksiyete atakları, özgüveni yerinde olmayan kadın, öyküsünde cinsel istismar, taciz, tecavüz gibi durumların bulunması, vajinismus nedenleri arasında yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus, tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Psikoloji ile ilişkili olduğundan psikolog ya da psikiyatristler tarafından gerçekleştirilen tedaviler sayesinde kadının daha sağlıklı bir özel hayatı, evliliği ve ilişkisi olabilmektedir.

Psikologlar tarafından yürütülen vajinismus tedavisinde terapi yöntemi uygulanmaktadır. Kısa sürede başarılı bir sonuç elde edebilmeye yardımcı olan bu tedavi yöntemi, pek çok psikolojik problemler etkili olabilmektedir.