Klostrofobi, kapalı olan mekanlar ya da çıkış bulamama korkusundan kaynaklı olarak herhangi bir sebebe dayanmaksızın, mantıksız korku ve panik hali olarak tanımlanmaktadır. Kısacası agorafobinin tersine klostrofobi kapalı alan korkusudur. Klostrofobiye sahip olan bireyler gerçek tehlikeler karşısında aşırı korku ve panik gibi tepkiler verebilirken, aynı tepkileri gerçek olmayan durumlarda da gösterebilmektedir. Ayrıca bu kapalı alan korkusu kişinin psikolojisini ve günlük yaşamını da olumsuz yönde etkilerken, bireyin bu aşırı panik ve korku halinden kendini kurtarabilmesi için en kısa sürede bir psikolog uzmana görünmesi gerekmektedir.

Klostrofobi Nedir?

Günümüzün en yaygın psikolojik rahatsızlıklarından biri olan klostrofobi, pek çok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Bu doğrultuda “Klostrofobi nedir?” sorusuna yanıt arayan pek çok bireye de rastlayabilmek mümkündür. Merak edenler için kısaca klostrofobi, kapalı alan korkusu olarak tabir edilmektedir. Bu gibi bir rahatsızlığa sahip olan bir birey, asansör gibi dar ve kapalı alanlarda aşırı paniğe kapılmakta ve korku duygusunu en üst seviyede yaşamaktadır. Klostrofobi, bugün dünya üzerinde tahmin edilenden daha yaygın bir halde olan psikolojik rahatsızlıklardan biridir.

Klostrofobi Belirtileri Nelerdir?

Klostrofobi belirtileri, agorafobi ile hemen hemen aynıdır. Birbirinden farklı olan iki psikolojik rahatsızlığın belirtilerinin ayırt edilebileceği en önemli nokta, belirtilerin görüldüğü mekanlardır. Örneğin; genel olarak belirtiler kapalı bir ortamda ortaya çıkarsa bu rahatsızlık klostrofobi olurken, halka açık bir alanda meydana gelirse agorafobidir.

Klostrofobi belirtileri hakkında bilgi vermek gerekirse;

  • Baş dönmesi,
  • Titreme, terleme,
  • Mide bulantısı,
  • Nefes alamama ya da nefes darlığı,
  • Göğüs sıkışması ya da ağrıması,
  • Kalp atışlarının hızlanması tipik klostrofobi belirtileridir.

Bunun ile beraber klostrofobiye sahip olan kişiler bu belirtilerin yanında ölüm korkusuna kapılabilmekte, bazen de kendini kaybedip bayılabilmektedir.

Klostrofobi Nedenleri Nelerdir?

Klostrofobi nedenleri, çoğunlukla kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genel olarak bakıldığında ise vakaların geneli, kişinin hayatında maruz kalmış olduğu çeşitli travmatik vakalar, klostrofobiyi tetiklemektedir. Örneğin; kişinin geçmişte uzun süre kapalı bir alanda kalması ya da çocukluk döneminde herhangi bir zorbalığa maruz kalması, gelecek yaşamında klostrofobiye neden olabilmektedir.

Yapılan bazı araştırmalar neticesinde klostrofobinin hem insanlarda hem de hayvanlarda “savaş ya da kaç” reaksiyonu ile alakalı doğal bir eğilim olduğu düşünülmektedir. Öte yandan bir kaza neticesinde ya da kasten kapalı bir alanda sıkışıp kalmak, çocukluk dönemindeki taciz ve istismar, kalabalık bir mekanda aile bireylerinden birini ya da yakınını kaybetmek ve daha önce aileden birinin klostrofobiye sahip olması da yine klostrofobi nedenleri arasında yer almaktadır.

Bu gibi günlük yaşamı olumsuz olarak etkileyen psikolojik rahatsızlıklara sahip olan bireylerin tedavisi oldukça önemlidir. Psikologlar tarafından yürütülen bu tedavilerde, genellikle bilişsel davranışçı terapi, ilaç tedavisi ve bunun gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Klostrofobinin iyileşmesinde terapinin etkisi oldukça büyüktür.

Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit Hakkında

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir