Ağır Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur? Çağımızın en popüler hastalıklarından biri olan depresyon, bir duygudurum bozukluğu ya da psikolojik bozukluk olarak tanımlanmaktadır. İnsanların günlük rutin faaliyetlerini yerine getirmesini zorlaştıran, kayıp, üzüntü ve öfke gibi duygular ile tetiklenen depresyon, hafif depresyon, orta şiddetli depresyon ve ağır depresyon olarak sınıflandırılmaktadır. Ağır depresyon, depresyonun bu türleri arasında en şiddetli olanıdır. Aynı zamanda majör depresif bozukluk olarak da nitelendirilmektedir.

Majör depresif bozukluk, yani başka bir değişle ağır depresyon, umutsuz olma, mutsuzluk, üzüntü ve bunun gibi duygular ile karakterize olan bir ruhsal bozukluktur. Psikolog ya da psikiyatristlerin bireylere ağır depresyon tanısı koyabilmesi için iki hafta gibi bir süre boyunca ağır depresyon belirtilerini takip etmesi gerekmektedir. Ağır depresyon belirtileri ise; günün büyük çoğunluğunda depresyonun hissedilmesi, yorgun olmak ve enerjinin düşmesi, devamlı dönüp dolaşan intihar ve ölüm düşünceleri, değersiz olduğunu düşünme ve suçluluk hissetme, çok fazla ya da çok az uyuma, aşırı kilo alma ya da kilo vermedir. Bu gibi belirtilerden en az 5’inin iki hafta boyunca devam etmesi, ağır depresyona işarettir.

Ağır Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Günümüzde majör depresif bozuklukla alakalı merak edilen konulardan biri “Ağır depresyon tedavi edilmezse ne olur ?” sorusunun yanıtıdır. Öncelikle depresyonun ciddi bir ruhsal rahatsızlık olarak değerlendirilmesi gereklidir. Bu nedenle de ağır depresyon tedavisi oldukça önemli görülmektedir.

Ağır depresyon tedavi edilmezse, ne yazık ki birey açısından oldukça kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Çünkü ağır depresyonda olan bazı bireyler, intihar ve ölüm gibi düşüncülerini ne yazık ki hayata geçirebilmektedir. Bu nedenle mutlaka ama mutlaka, ağır depresyonda olan bireyin alanında uzman olan bir hekime yönlendirilmesi ya da gitmesi gerekmektedir.

Öte yandan ağır depresyon tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden geçebilecek bir rahatsızlık değildir. Üstelik zaman içerisinde daha kötü bir hal alabilmesi de mümkündür. Dolayısıyla bu ruhsal çöküntünün ömür boyu devam etmemesi adına tedavi görülmesi şarttır.

Ağır Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ağır depresyon, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Örneğin olası ağır depresyon nedeni; çocukluk döneminde maruz kalınan travmalar, uyuşturucu ve alkol kullanımı, kronik bir rahatsızlık, kanser, verem gibi ciddi bir hastalık ya da bunun gibi durumlar olabilmektedir. Ayrıca ağır depresyonun nedenlerini biyolojik, genetik ve çevresel faktörler şeklinde sınıflandırabilmek mümkündür.

Majör depresif bozukluk tedavisi, genellikle terapi ve ilaç tedavisi olarak uygulanmaktadır. Yani bu gibi en şiddetli depresyon türünde her iki tedavi yönteminin de birbirini desteklemesinden faydalanılmaktadır. Bu tedavinin süresi ise uygulanan tedavi yöntemlerine ve bireyin hastalık seviyesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Başarılı bir tedavi yöntemi, terapi süresini kısaltabileceği gibi, hastanın tedaviye verdiği yanıt da bu sürede etkili olabilmektedir. Ayrıca her durumda da ağır depresyonu olan birey tedavi sürecinde kısa süre içerisinde olumlu tepkiler gösterebilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler