Günümüzde pek çok çift, ilişkinin monotonlaşmasından şikayetçi olmakta ve hatta sırf bu yüzden ilişkiler bitme noktasına gelmektedir. Özellikle de uzun süreli ilişkilerde meydana gelen monotonluk, zamanla çiftlerin birbirlerini iyice tanıması ile beraber ortaya çıkmakta ve ilişki belli bir zaman sonra eski heyecanını kaybetmektedir. Bu gibi durumlarda monoton ilişkiyi kurtarmak için uygulanması gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat edildiği takdirde monoton ilişkiyi kurtarmak mümkün olacaktır.

Monoton İlişkileri Canlandırmanın 9 Yolu!

Monoton ilişkiyi canlandırmak isteyen çiftler çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Örneğin; birbirlerine jestler yapmaları, sevdiğini söylemeleri, farklı aktivitelerde bulunmaları, ev düzenini ve dekorasyonunu değiştirmeleri, fiziksel temaslarda bulunmaları ve bunun gibi pek çok durum, monoton ilişkiyi canlandırmak için uygulanabilecek yöntemler arasında yer almaktadır.

 • Jestler Yaparak Şaşırtın

Uzun süreli ilişkilerde yaşanan en büyük sorunlarda biri de ilişkinin gün geçtikçe monoton bir hal almasıdır. İlişkiler açısından büyük bir risk faktörü olarak kabul edilen monotonluk, çoğu zaman ilişki bitimine neden olmaktadır. İlişkinin monotonlaşmaması için atılabilecek adımlardan biri ise karşınızdakine jestler yaparak onu şaşırtmaktır. Bu durum ilişkiye renk katma konusunda etkili bir yöntemdir.

 • Seni Seviyorum Diyor Musunuz?

Karşınızdaki kişiye onu sevdiğinizi söylemek, ilişkinin iyileşme sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Üstelik çiftlerin psikolojisinde de olumlu etkiler gösterirken, sağlıklı bir ilişki elde etmeye dahi yardımcı olabilmektedir.

 • Birbirinize Vakit Ayırın!

Birlikte zaman geçirmek, eğlenmek, sohbet etmek, kısacası birbirinize vakit ayırmak ilişkiyi canlı tutmanın yollarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; hiç gitmediğiniz yerlere gitmek, sinemaya, bowling ve bunun gibi aktvitelerde bulunmak ilişkiyi monotonluktan kurtaracak, hatta genel olarak bireylerin psikolojisini etkileyecektir.

 • Hiç Deneyimlemediğiniz Aktiviteleri Deneyin

İlişkiye heyecan katmak için paraşütle atlamak, bungee jumping yapmak, doğa yürüyüşüne çıkmak, festivallere katılmak ve bunun gibi çılgınca aktivitelerde bulunmak, yine ilişkinin canlı ve heyecanlı yaşanmasına katkı sağlamaktadır.

 • Birlikte Yemek Yapın, Film İzleyin

Birbirinize zaman ayırabilmenin en güzel yollarından biri de birlikte yemek yapmaktır. Bu sayede beraberce bir şeyleri başarmış olmak, bir tür aktivite yapmış olmak ve bir şeyleri paylaşmış olmak, ilişkiye renk katacaktır.

 • Evinizin Düzenini Değiştirin ama Birlikte Yapın!

Hayatınızda bazı değişiklikler yapmak ilişkinize iyi gelecektir. Örneğin; bu değişikliklere ev dekorasyonunda başlamak ideal bir adım olacaktır.

 • Fiziksel Temasta Bulunmak

İnsanın sevdiğine dokunması, sarılması, koluna girmesi vücutta oksitosin hormonu salgılanmasına neden olmaktadır. Bu hormon ise ilişkinin güçlenmesini sağlamaktadır.

 • Birbirinize Tebessüm Edin

Çiftlerden birinin devamlı olarak gülümsemesi, diğerinde de istemsizce gülümsemeye neden olmaktadır. Ayrıca gülümsemek, sevdiğinizin sizi en güzel yüzünüzle hatırlamasını sağlamaktadır.

 • Ufak Tefek Yolculuklara Çıkın

Minik seyahatler, yeni yerlerin keşfedilmesi ve hiç çıkılmamış yolculuklara çıkmak, yine ilişkiyi canlandırmanın en güzel yolları arasında yer almaktadır.

Psikologdan Destek Alabilirsiniz!

Tüm bunlara rağmen ilişkisini kendi çabalarıyla kurtaramayan çiftler için aile terapistleri tarafından destek sağlanmaktadır. Psikologlar tarafından verilen bu profesyonel destek hizmetinde sorunların üstesinden kolaylıkla gelinebilmektedir. Bu gibi durumlar için uygulanan terapi yöntemleri uzun vadede çözüm sağlamaktadır.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler

One thought on “Monoton İlişkileri Canlandırmanın 9 Yolu!

 1. Leyla dedi ki:

  Merhaba ben eşimi yuvamı çok seviyorum ama iletişim sıkıntı eskisi gibi vakit yok kurtarmak canlı tutmak için ne yapabilirim nolursunuz bana yardım edin akıl verin psikolojim çok bozuk

Yoruma kapalı.