Imposter sendromu, halk arasında sahtekar sendromu ismi ile bilinen bir psikolojik problemdir. İnsanın kendisini pek çok konuda yetersiz görmesi ile ortaya çıkan bu problem, genellikle insanın elde etmiş olduğu başarısını hak etmediğini, bulunduğu mevkiye de alnın teri ile değil, şans eseri geldiğini düşünmesine neden olmaktadır.

Bir insan her ne kadar bir hayli iyi bir eğitim seviyesine, başarılı bir kariyere ya da mutlu bir hayata sahip olsa da, devamlı olarak zihnini meşgul eden birtakım konular bulunmaktadır. Bunun nedeni ise, insanın sahip olduğu her şeyin kendi hakkı olmadığını düşünmesidir. Bu durum ise, bireyin imposter sendromuna yakalandığını göstermektedir.

Imposter Sendromu Nedir?

Psikoloji literatürüne göre açıklamak gerekirse imposter sendromu; bireyin geçmişte elde etmiş olduğu pek çok başarısı bulunmasına rağmen, kendini yetersiz görmek, beceriksiz olduğunu düşünmek gibi duygularla bağlantılı bir duygu durum bozukluğudur. Bu gibi bir problem ile karşı karşıya olan bireyler, sahip olduğu şeylerin şans eseri ya da çeşitli faktörler nedeniyle olduğuna inanmakta ve kendisini bir sahtekar olarak görmektedir.

Imposter sendromunda, birey kendisini aslında olmadığı biri gibi görmekte ve buna inanmaktadır. Çoğu zaman insanın performansına bağlı olarak algısının gerçek olmayan düşünceler üzerine yoğunlaşması şeklinde ortaya çıkan sahtekar sendromu, insanın yaşamını olumsuz yönde etkilemekte, psikolojik açıdan yaşam kalitesini düşürmektedir.

Imposter Sendromu

Imposter Sendromu

Imposter Sendromu Belirtileri ve Nedenleri

Kendini yetersiz görmek gibi bir bozukluğa sahip olan kişilerin en önemli ortak özelliği; sahip oldukları başarılardır. Hayatı boyunca herhangi bir başarı elde edememiş olan bireyler yerine her zaman başarılı olan kişilerin yakalanmış olduğu bu sendrom, mükemmeliyetçi, titiz, kaygılı ve her zaman daha iyisi için mücadele eden insanlarda daha sık karşılaşılabilen bir durumdur.

Imposter sendromunun nedenlerinden de bahsetmek gerekirse; en önemli nedeni, bireyin yanlış bir konumda olmasının vermiş olduğu rahatsızlıktır. Örneğin; birey, sevmediği ya da ait olmadığını düşündüğü bir yer ya da başarı için kendini yetersiz görmek ya da kendini başarısız hissetmek gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Ayrıca bu duygu durum bozukluğuna sahip olan bireyler genellikle toplum karşısında ya da sahnede konuşma konusunda çekingenlik göstermekte, beceriksiz olduğu anlaşılacak korkusu ile toplumdan dahi uzak durmaktadır.

Imposter Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Imposter sendromunun, diğer pek çok psikolojik problem gibi elbette bir teravisi bulunmaktadır. Bu gibi durumlar alanında uzman olan bir psikologdan yardım alınması, atılabilecek en doğru adım olacaktır.

Psikologlar, genellikle kendisine danışan hastaları için çeşitli terapi yöntemleri uygulamaktadır. Bu yöntemlerde öncelikle hastanın neden kendini yetersiz ve başarısız hissettiği tespit edilirken, sonrasında ise aslında ne kadar yetenekli olduğunun farkına varması, başarabildiği işlerin gerçekten kendi hakkı olduğunu anlayabilmesi konusunda yardımcı olunmakta ve bu gibi şeylerin farkına varması sağlanmaktadır. Bu sayede daha sağlıklı, başarılı ve yaşam standartları yüksek bir hayat sürdürebilme imkanı elde edilebilmektedir.

 

Başarısızlık Korkusunu Yenebilir Misiniz?

[single_loop]