Hiperseksüalite, bireyin cinsel istek ve davranışlarını kontrol altına alamadığı durum olarak ifade edilmektedir. Kadınlarda aşırı cinsel istek durumu genellikle psikoloji literatüründe nemfomani olarak telaffuz edilirken, bu gibi soruna sahip olan kadınlar aşırı derecede cinsel düşüncelere kapılmakta ve bu durum günlük yaşamını dahi olumsuz olarak etkilemektedir.

Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek

Kadınlarda aşırı cinsel istek her ne kadar nadiren görülse de, bazı kadınların karşı karşıya kaldığı psikolojik sorunlardan biridir. Aşırı seks isteği, cinsel arzu ya da aniden yükselişe geçen libido olarak ifade edilen hiperseksüalite, bir tür cinsel bağımlılıktır. Bu gibi bir bağımlılık yaşayan kadınlar genellikle cinselliğe takıntılı olabilmekte ya da anormal olarak aşırı cinsel dürtü ile karşı karşıya kalabilmektedir. Üstelik bu düşüncelerini ve davranışlarını kontrol edemez hale gelen kadınlar, günlük yaşamında, iş hayatında ve özel hayatında problemler yaşayabilmektedir.

Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Belirtileri ve Nedenleri

Kadınlarda görülen hiperseksüalite çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler kişiden kişiye değişiklik gösterebilirken, genel olarak aşırı cinsel istek nedenleri; beyin sinir devrelerinde yaşanan değişiklikler, beyinde bulunan kimyasallarda dengesizlik, klitoris hassasiyeti, eşler arasındaki uyumsuzluk, tiroid ya da böbrek üstü bezinin aşırı çalışması, depresyon, obsesif kompülsif bozukluk ya da bipolar bozukluk gibi psikolojik sorunlar, epilepsi, kafa travması ya da demans gibi nörolojik rahatsızlıklar olarak gösterilebilmektedir.

Öte yandan genel olarak kadınlarda görülen aşırı cinsel istek belirtileri ise;

  • Zorlayıcı mastürbasyon,
  • Riskli cinsel ilişki,
  • Siberseks,
  • Devamlı hale gelen pornografi,
  • Teşhircilik ve röntgencilik gibi durumlar olarak ifade edilebilmektedir.

Bunun yanı sıra cinsel arzularda duygusal tatmin aramama, cinsel duyguları ve davranışları kontrol altına alamama, aşırı derecede yoğun duygular ve devamlı olarak tekrar eden cinsel davranışlar da bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek

Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek

Kadınlarda Hiperseksüalite Tedavisi Mümkün Mü?

Kadınlarda aşırı istek rahatsızlığının elbette ki bir tedavisi mümkündür. Bu gibi durumlarda hastaların psikolog, psikiyatrist ve cinsel terapist gibi uzmanlara danışması gerekmektedir.

Hiperseksüalite tedavisinde çoğu zaman terapi yöntemi uygulamaktadır. Genellikle psikolog ve psikiyatrist tarafından yürütülen bu tedavi yöntemlerinde daha kısa sürede, daha etkili sonuçlar alınabilmektedir.

En Sık Karşılaşılan Cinsel Sorunlar Nelerdir?

[single_loop]