Kadınlarda sıklıkla görülen problemlerden vajinismus, bir çeşit psikolojik rahatsızlık, cinsel işlev bozukluğu olarak ifade edilmektedir. Cinsel ilişki esnasında pelvik taban kaslarının kontrolsüz bir şekilde kasılarak ilişkiyi gerçekleştirilemez bir hale getirmesi olarak tanımlanan vajinismus, kadınların yaşamını olumsuz yönde etkilemektir.

Vajinismus’ta kadınlar gerçek bir acıdan ziyade acı duyma korkusu yaşamaktadır. Birleşme öncesindeki tüm adımlarda rahatlayan ve haz alan kadın, penetrasyon adı verilen birleşme esnasında sorun yaşamaktadır. Bu aşamada bir tür panik atak yaşayan kadın, istemsiz bir şekilde kendisini kasmaktadır. Kasılma esnasında yalnızca pelbik taban kasları değil, aynı zamanda bacaklarda, karında, kalça kaslarında, sırt ve bel kaslarında, hatta bazen yoğun olarak yaşandığında çene ve ayak kaslarında dahi kasılmalar meydana gelebilmektedir. Bu durum ise daha sonradan sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Dolayısıyla tedavi gerektiren bu durum için kadının mutlaka uzman bir psikologdan destek alması gerekmektedir.

Vajinismusu Nasıl Yenerim?

Günümüzde bu sorun ile karşı karşıya kalan kadının devamlı olarak sorduğu ve cevabını merak ettiği soru “Vajinismusu nasıl yenerim?” sorusudur. Vajinismusu yenmek sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Bunun için atılması gereken ilk adım bir psikolog ya da cinsel terapiste müracaat etmek olacaktır.

Vajinismusu yenebilmek için öncelikle kadının sorununun farkına varması, durumu kabul etmesi, tedaviye kendiliğinden başvurması ve Vajinismusu tedavi ücretini kabullenmesi önemlidir. Bunun yanı sıra kadının evde gerçekleştirmiş olduğu bazı egzersizler de bu hastalığı yenme konusunda etkili olabilmektedir. Örneğin; rahatlama ve nefes egzersizleri, ayna egzersizleri, parmak egzersizleri, kegel egzersizleri, genital masaj ve dokunma gibi çalışmalar ile rahatlama sağlanabilmektedir. Özellikle de kegel egzersizleri oldukça önemli bir yöntem olarak tavsiye edilirken, pek çok cinsel sorunun tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus tedavisi başlamadan önce yapılması gereken ilk iş uzman tarafından hastalığın teşhisidir. Hasta hakkında detaylı bir araştırma yapan ve sorunun kaynağını bulan uzman buna göre bir tedavi yöntemi belirlemektedir. Vajinismus tedavisinde uygulanan yöntem genellikle bilişsel ve davranışsal terapi, hipnoz tedavisi ve bazen de cerrahi müdahaleler olabilmektedir. Bu gibi tedavi yöntemleri çoğu zaman kısa süre içerisinde sonuç vermekte ve hastanın vajinismus sorununun üstesinden gelmesini sağlayabilmektedir.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler