Günümüzde kadınlarda sıklıkla görülen psikolojik problemlerden biri de vajinismustur. Türkiye’de her 100 kadından birinde görülen bu problem, kadının cinsel hayatını, özel hayatını ve evliliğini büyük ölçüde etkileyebilmektedir. Genellikle ilişkileri bitme noktasına getiren vajinismus, mutlaka tedavi gerektirmektedir.

Kadının cinsel ilişki esnasında istekli olmasına rağmen kendinde olmayan sebeplerle vajina kaslarının kasılması ve penisin girişinin engellenmesi durumu olarak ifade edilen vajinismus, kontrolsüz olarak gerçekleşen bir durumdur. Kontrolsüz olarak meydana gelen bu kasılmalar yalnızca vajinada görülebileceği gibi tüm vücut üzerinde de etkilerini gösterebilmektedir. Vajinismus problemi olan kadınlar yaşadıkları büyük korku nedeniyle bacaklarını kapatarak ilişkiye izin vermemektedir.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genellikle pek çok farklı türü ile karşımıza çıkan vajinismus nedenleri; psikolojik ya da yapısal nedenler olabilmektedir.

Psikolojik vajinismus nedenlerine bazı örnekler göstermek gerekirse;

  • Namus kavramı,
  • Kızlık zarı,
  • İlk gece korkusu,
  • İlk ilişkide yaşanan aşırı acı,
  • Kadının kendini eksik hissetmesi,
  • Kendini ve vücudunu beğenmemesi,
  • Doğum anı ya da cinsel ilişkiye şahit olma,
  • İstismar,
  • Taciz ya da tecavüz gibi durumlardır.

Vajinismus nedenlerinden yapısal olanlara bakılacak olursa da; vajinanın kısa olması, içinde perde olması, kızlık zarındaki yapısal bozukluklar, vajinal enfeksiyonlar, bertholin kist ve apsesi, pervik inflamatuar hastalığı ya da vulvar vestibulitis hastalığı, bu sorunun nedenleri arasında yer almaktadır.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismuz belirtileri bir kadında bu gibi problemlerin olup olmadığını anlayabilmek için görülmesi gereken durumlardır. Örneğin; kadının ilişki esnasında kasılması, bacaklarını kapatarak ilişkiye izin vermemesi, aşırı derecede ağrılı ve sancılı bir ilişki yaşama, cinsel ilişki esnasında nefes alamama, bir tür atak, cinsel işlev bozukluğu gibi durumlar vajinismus belirtileri olarak ifade edilebilmektedir.

Psikologdan Yardım Alabilirsiniz!

Vajinismus, tedavisi mümkün ve büyük ölçüde gerekli olan bir kadın hastalığıdır. Genellikle psikolog, psikiyatrist, jinekolog ya da terapistler tarafından yürütülen vajinismus tedavisinde hastanın durumuna göre ilaç tedavisi ya da bilişsel davranışı psikoterapi uygulanabilmektedir.

Okumak İçin Tıklayınız  Anne ve Babanız Arasındaki İlişki Eş Seçimini Etkiliyor mu?

Özellikle de bu gibi rahatsızlıklarda jinekolog tedavisi tek başına yeterli gelmezken, çoğu zaman terapi ile desteklenmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinde ilk iş hastanın jinekolojik muayenesi gerçekleştirilirken, sonrasında ise psikolog ve psikiyatrist tarafından muayene edilmekte ve hastalığın nedenleri araştırılmaktadır. Çıkan sonuçlara göre de belirli bir tedavi süreci uygulanabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.