Panik atak kısaca, aniden gelişen ve herhangi bir sebebe ya da olaya dayanmaksızın ortaya çıkan şiddetli korku nöbeti olarak tanımlanabilmektedir. Hiç beklenmedik bir anda gerçekleşen bu panik atak nöbeti, en fazla 10 dakika içerisinde en üst seviyeye ulaşırken, genellikle 10 dakika ile 30 dakika arasında sürmektedir. Nadiren de olsa 1 saat boyunca devam ettiği de görülmüştür. Genellikle bu nöbet hali belirtilen sürenin sonunda kendiliğinden geçerken, genel olarak panik atak ise kendiliğinden geçebilecek bir rahatsızlık değildir. Tedavi edilmediği takdirde ömür boyu sürebilirken, panik ataktan kurtulmanın yolları sayesinde tedavi ile beraber kısa süre içerisinde atlatılabilmektedir.

Panik Ataktan Kurtulmanın 5 Yolu!

Panik ataktan kurtulmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi tedavi olmak üzere bir psikolog ya da psikiyatra başvurmaktır. Panik atak kendiliğinden geçebilecek bir rahatsızlık olmazken, bu duruma karşı psikoterapi almak ya da ilaç tedavisine başlamak oldukça faydalı olacaktır.

Panik ataktan kurtulmanın yollarından ikincisi ilaçlar hakkında ön yargılı olmamak ve konu hakkında bilinçli olmaktır. Pek çok kişi “panik ataktan nasıl kurtulurum?” diye merak ederken, ilaç tedavisinden kaçınmakta ve ilaçların bağımlılık yaptığını düşünmektedir. Fakat bilinenin aksine bu yanlış bir bilgidir. Dolayısıyla kişinin kullanmış olduğu ilaçlar ve hastalığı hakkında gerekli bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Nefes egzersizleri yapmak, panik atağı yenmenin yollarından biridir. Panik atak nöbeti esnasında nefes egzersizleri yapmak, hastalığın şiddetini azaltmakta ve kriz halinin sonlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca nefes egzersizleri günlük hayatta da oldukça önemlidir.

Öte yandan düzenli ve sağlıklı bir hayat planı yapmak da panik atağı yenmenin yolları arasında yer almaktadır. Sağlığa zararlı, bağımlılık yapan madde ve yiyeceklerden uzak durmak bu konuda oldukça önem arz etmektedir.

Panik atağı hayatından tamamen çıkarmak isteyen için spor ve egzersiz yapmak da oldukça önemlidir. Ortalama olarak haftanın 5 günü minimum 30 dakika boyunca tempolu bir yürüyüş yapmak, spor salonlarına gitmek ya da plates, aerobik, step gibi çeşitli spor dallarına yönelmek, panik ataktan kurtulabilmek için ideal yöntemlerden biridir. Bunun ile beraber voleybol, basketbol, futbol gibi spor dalları da yine bu hastalığa karşı oldukça etkili spor dalları arasında yer almaktadır.

author-avatar

Hakkında Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

İlgili gönderiler