İnsanların zihninde dolaşan negatif düşünceler, ne yazık ki onların tekrar tekrar belirsiz bir kara deliğe girmesine neden olmaktadır. İnsanın ışığı görememesi sağlayan ve kendisini aciz hissetmesine neden olan bu durum yaşamını olumsuz yönde etkilediğinden, olumsuz düşünceler ve negatiflikten kurtulmanın yolları aranmaktadır.

Olumsuz Düşüncelerinizi Olumluya Çevirin:

Beyni Pozitife Yönlendirmeyi Öğrenin!

Beyni pozitife yönlendirme ve olumsuzlukları olumluya çevirme insanların yaşamını sürdürebilmesi için bir araç olarak kabul edilmektedir. Bunu öğrenen ve günlük yaşamında uygulamaya geçiren çoğu insan kaygılarından büyük ölçüde kurtulabilirken, kişisel gelişim konusunda da ilerleme kaydedebilmektedir.

Olumsuz düşünceler genellikle insanların içindeki duygusal dengeyi bozmaktadır. Aşırı kaygılı, takıntılı, huzursuz ya da yılgın düşünceler kontrol edilmediği takdirde depresyon gibi durumlar kaçınılmaz bir hal alacaktır. Bu nedenle de insanların beyni pozitife yönlendirmesi önemli bir yere sahiptir.

Negatif Düşünceleri Tespit Edip Kabullenin!

Olumsuz düşüncelerden kurtulmanın en önemli yollarından biri de negatif düşünceleri tespit ederek direnmeden kabullenmektir. Negatif düşüncelerin neler olduğunu bilmek, onları pozitif düşünceler haline çevirmeyi daha kolay bir hale getirebilmektedir.

Bu aşamada ilk olarak negatif düşünceleri nasıl tespit edileceğini bilmek gerekir. Bu gibi durumlarda yardımcı olması amacıyla günlük yaşanan şeylerin yazılı bir hale getirilmesi, yani günlük tutulması tavsiye edilmektedir. Günlük tutmak insanlara kendisinin farkında ve bilincinde olma imkanı sağlamaktadır. Üstelik bu sayede hangi düşüncelerin negatif olduğunu anlama ve istenmeyen düşünceleri engelleme kolaylaşabilmektedir.

Gerektiğinde Profesyonel Destek Alın!

Kendi çabaları ile negatif düşüncelerinden ve kaygılarından kurtulamayan insanların mutlaka alanında uzman olan bir psikolog, psikiyatrist ya da terapistten profesyonel bir destek alması tavsiye edilmektedir. Bu zamanlar çoğu zaman ilk aşamada insanların ne gibi sorunları ya da negatif düşünceleri olduğunu, hangi konularda problemler yaşadığını belirleyerek buna göre bir tedavi planı çizmektedir.

İnsanların psikolojisini büyük ölçüde etkileyen bu negatif düşünceler çoğu zaman terapi yöntemleri ile olumlu bir hale dönüştürülebilmektedir. Bu yöntemle yeniden şekillenen düşünceler olumlu düşünceler halini alırken, bu sayede insanlar takıntılı ve aşırı kaygılı zihinden kurtulabilmektedir. Beyin pozitife dönüştürüldüğünde ise daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmek mümkündür.

author-avatar

Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit Hakkında

Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, yüksek lisans eğitimini 2016 – 2018 yılları arasında İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını “Bireylerde Benlik Saygısı ve Cinsel Özyeterlilik İlişkisinde Bilişsel Çarpıtmaların Rolü” başlığıyla tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Türk Psikologlar Derneği ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği üyesi olan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde, Samsun Özel Meva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, İstanbul Np Beyin, Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde görev aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir