Uzun Süren İlişkiler ve Evlilik! Uzun süreli ilişkiler, her ne kadar günümüzde birçoğumuzun hayali olsa da, bu gibi ilişkiler beraberinde çeşitli problemleri getirmektedir. Bunlardan biri de evliliktir. Uzun süreli ilişki sonrası evlilik genellikle uzak bir ihtimal olarak değerlendirilmektedir. Çoğu birliktelikte evlilik aranmazken, genellikle bu sorunun ortaya çıkması çevresel baskılardan kaynaklanmaktadır. Türk geleneklerinde her ilişkinin evlilikle sonuçlanması gerektiği düşünüldüğünden, çiftelere aileler ya da çevredekiler tarafından evlilik baskısı yapılabilmekte ve bu durumda ilişkilerde sorunlara neden olabilmektedir.

Uzun Süren İlişkilerde Çevresel Baskılar

İlişkilerde çevresel baskı, günümüzde oldukça sık rastlanan problemlerden biridir. Örneğin; 3 yıldır birlikte olan ve henüz evlilik yolunda bir adım atmamış olan çiftlere dış müdahaleler kaçınılmaz olmaktadır. Her kafadan farklı bir ses çıkarken, bu sesler ortak bir payda olan evlilik üzerine yoğunlaşmakta ve genellikle toplumda “Hadi artık ne zaman evleniyorsunuz?”, “Sizin düğününüzü ne zaman yapıyoruz?” gibi sorularla can sıkar hale gelmektedir.

Uzun ilişkilerde baskıcı davranışlar yalnızca çevresel faktörlerden değil, aynı zamanda aileden de gelmektedir. İlişkilerde aile baskısı genellikle ilişki uzadıkça ailenin söz hakkını kendinde bulması ile ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlar ise ilişkinin ve çiftlerin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Uzun Süreli İlişkilerde Evlilik

Uzun süreli ilişki sonrası evlilik çoğu zaman ender görülen durumlardan biridir. Çünkü pek çok yıllar boyunca devam eden pek çok ilişki zaman içerisinde heyecanını yitirmekte ve ayrılıkla sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla günümüzde sonu evlilik olmayan ilişkileri sıklıkla görebilmek mümkündür. Hatta günümüzde uzun ilişkiden sonra başkasıyla evlenmek de adeta moda haline gelmiştir. Bunun gibi sonuçlar bireyler uzun süreli ilişkisinin evlilikle sonuçlanmasını isterken, istediği sonuca ulaşamadığında ortaya çıkmaktadır.

Öte yandan uzun süreli ilişkiden sonra evlenenlerin sayısı da günümüzde oldukça fazladır. Fakat bu evliliklerden bazıları mutlu bir şekilde devam ederken, bazıları ise hüsranla sonuçlanabilmektedir. Bunun nedeni ise ilişki süresince çiftlerin evli bir çift gibi yaşaması ve evliliğe herhangi bir heyecan bırakılmaması olarak gösterilebilmektedir. Bu gibi durumlarda çiftlerin bir uzman görüşüne başvurması ve psikologlardan yardım alması, mutlu ve uzun süreli evlilikler için gerekli görülmektedir. Uzman hekimler tarafından terapilere dahil edilen çiftler, ilişkilerini ayakta tutabilmenin yollarını öğrenirken, yeni yeni heyecanlar oluşturmak ve damakta iz bırakacak bir evlilik sürdürebilmeyi başarmaktadır.

Okumak İçin Tıklayınız  Pedagog ile Psikolog Arasındaki Farklar Nelerdir?

Uzun Süreli İlişkilerde Avantaj ve Dezavantajlar

Uzun süreli bir ilişkinin ardından evlilik bazı ilişkilerde avantaj, bazı ilişkilerde ise dezavantaj sağlamaktadır. Bu durum genellikle ilişkinin temelinin sağlam olup olmamasından kaynaklanmaktadır. Örneğin; günümüzde bazı çiftler, zamana yaydıklarını ilişkilerinde evliliğin heyecanını da sonuna kadar yaşarken, evliliğe bir şey bırakmamaktadır. Bu durum, bu tarz evliliklerde dezavantaj olurken, genellikle evliliğin hüsranla sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Öte yandan evlilikle sonuçlanan bazı ilişkilerin ise evliliğe sağlamış olduğu avantajları da bulunmaktadır. Örneğin; çiftlerin birbirlerini iyice tanımış olması, psikolojik açıdan ruh hallerini, nelerden hoşlanıp nelerden nefret ettiğini bilmesi ve bunun gibi pek çok konu hakkında bilgi sahibi olunması, evliliklere avantaj sağlayabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.