Mitomani, halk arasında bilinen adı ile yalan söyleme hastalığı, bireyin hiçbir yarar ya da çıkara dayanmaksızın devamlı olarak yalan söylemesi şeklinde ifade edilmektedir. Mitomani hastalığı olan bireylere mitoman adı verilmektedir. Ortada hiçbir neden yokken yalan konuşmaya ihtiyaç duyan birey, hastalığın ilerlemesi durumunda söylediği yalanlara inanmaya başlamakta ve bu doğrultuda yaşamını şekillendirmektedir. Oldukça ileri seviyelere ulaşan bu yalan söyleme hastalığı, bireyin istemsizce gerçekleşen ve yalan söylediğinin dahi farkında olmayan bir davranış bozukluğu haline gelebilmektedir.

Mitomanlar çoğunlukla durumlarının hastalık seviyesinde olduğunu düşünmemekte ve dolayısıyla terapi ya da tedavi önerisini geri çevirmektedir. Mitomanlar kendisinde bir problem olduğuna kanaat getiremediğinden, onların terapi görmesi için yakınları tarafından ikna edilmesi gerekmektedir.

Mitomani Nedenleri Nelerdir?

Mitomani nedenleri kişiye göre çeşitlilik gösterse de, genellikle asıl neden bireyin çocukluk döneminde ebeveynlerinin yalanlarına şahit olması olarak kabul edilmektedir. Çünkü normal şartlarda bir çocuk devamlı olarak ebeveynlerini gözlemlemekte ve onları hem doğruları, hem de yanlışlarıyla kendisine rol model olarak almaktadır. Dolayısıyla anne – babasının yalan söylediğini gören bir çocuk, bu yalanları ileriki yaşlarına taşıyabilmekte ve yetişkinlik döneminde bir mitoman olabilmektedir.

Bunların yanı sıra bu hastalıkla alakalı olarak bilinen başlıca mitomani nedenleri ise; doğru konuştuğuna kimsenin kendisine inanmaması, bireyin kişilik bozukluğuna sahip olması, aşağılık kompleksine yakalanması, birileri tarafından sürekli onaylanma ve takdir edilme ihtiyacı ya da çocukluk döneminde maruz kalınan istismarlar gösterilebilmektedir.

Mitomani Belirtileri Nelerdir?

Bir kişinin mitomani hastalığına yakalanıp yakalanmadığını anlayabilmek için kendisinde bazı belirtilerin görülmesi gerekmektedir. Mitomani belirtileri ise değişiklik gösterebilirken, genel olarak bu belirtiler; kişinin yalan konuşmaktan haz ve mutluluk duyması, devamlı olarak yalan konuşma ihtiyacı duyması, yalanları sebebiyle pişmanlık duymaması, konuştuğu yalanlara kendisinin de inanması, yalanları arasında herhangi bir kurgusal bütünlüğü rastlanmamasıdır. Bunların dışında kişinin yalanı ortaya çıktığında aşırı agresif ve alıngan tavırlar sergilemesi ile herhangi bir çıkarı olmamasına rağmen yalan konuşmaya devam etmesi de yine mitomani belirtileri arasında yer almaktadır.

Okumak İçin Tıklayınız  Hayal Kırıklığının Üstesinden Gelebilirsiniz!

Mitomani Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Mitomani hastalığı, kişinin kendisinde biten psikolojik bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla kişi öncelikle bir mitoman olduğu konusunda ikna edilmelidir. Fakat bu ikna çabaları esnasında hastanın durumu, hastaya agresif tavırlarla ve kırıcı bir şekilde kesinlikle anlatılmamalıdır. Hastalığı konusunda ikna edilen kişi sonrasında ise tedavi konusunda ikna edilmelidir. Bu şekilde hasta yakınları, kişinin uzman bir psikologdan gerekli terapiyi alması ve sağlıklı bir birey haline gelmesine yardımcı olabilmektedir.

Mitomani hastalığının tedavisi ise kişiye göre değişiklik gösterirken, uzman hekim genellikle hastanın durumuna göre psikoterapi ya da ilaç tedavisi uygulamaktadır. İlaç tedavisinde kişiye ve hastalık seviyesine göre ilaç verilirken, psikoterapide ise kişinin öncelikle yalan söyleme nedenleri tespit edilmekte ve bu nedenlere bağlı olarak bir tedavi yöntemi belirlenmektedir. Doktorun en doğru yöntemi tercih etmesi durumunda, henüz ilk seansta bile hastanın olumlu gelişmeler kaydettiğini görebilmek mümkündür.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.